Субота, 04.05.2024, 14:55 | Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
RSS

амбулаторія ГАСТРОЕНТЕРОЛОГІЯ

Каталог статей

Головна » Статті » Мої статті

С Т І Л
Будь-яка людина на первинному прийомі у лікаря намагається запам’ятати якомого більше корисних порад, висвітлити для себе всі питання щодо своєї хвороби. Та вже дорогою додому стає зрозумілим: через хвилювання чи неуважність цінні рекомендації, деталі лікування, дієта забулись або залишились у пам’яті уривками. Так, один мій пацієнт Микола Петрович, що страждає на ожиріння та цукровий діабет другого типу, конспектував мої поради, після прийому не раз мені телефонував, уточнюючи дозволені продукти харчування, з’явився через декілька днів, щоб я відповіла на запитання, що він записав для мене у своєму блокноті, та знову почути від мене теорію розвитку його хвороби, цікавився, чи є такі ліки, що дозволили б йому без зусиль знизити рівень глюкози крові до 5,5 … Коли пацієнт переймається проблемою видужання, лікар вірить, що працює не марно, що така співпраця обов’язково призведе до покращення самопочуття хворого. Саме ця думка і надихнула мене узагальнити мої поради хворим на ожиріння та цукровий діабет другого типу та опублікувати їх у вигляді листа до шановного Миколи Петровича. `
 
 С Т І Л Д Л Я М И К О Л И П Е Т Р О В И Ч А
 
Вітаю Вас, Миколо Петровичу! Ваш діабет у поєднанні з ожирінням – це хвороба накопичення і треба докласти зусиль, щоб її контролювати. Не можна бути розслабленим або недостатньо зібраним, адже цукровий діабет другого типу, якщо собі дозволяти все, призводить до значних фінансових та фізичних втрат. Ваш діагноз означає, що у Вашому харчуванні переважають прості вуглеводи, а не білкові та жирні продукти, адже саме з вуглеводів шляхом складних хімічних перетворень утворюється жирова маса у людини. Вуглеводне харчування сприяє накопиченню маси тіла і значно змінює біохімічні показники крові, що призводить до втрати чутливості рецепторів клітин до дії інсуліну. Наслідком цієї неприємності є вільна циркуляція глюкози у судинах без права потрапити всередину клітини, щоб підживити її. Мозок, нерви, м’язи (в тому числі серцевий м’яз) безнадійно страждають від дефіциту глюкози, а дрібні судини очей, нирок, нижніх кінцівок просто злипаються від надлишку глюкози, що є у крові… Ваше рішуче втручання у власний спосіб життя на рівні харчування значно підвищить чутливість Ваших клітин до інсуліну. Щоб зорієнтуватись наскільки потужними повинні бути Ваші зусилля, необхідно перевірити вміст у крові загального холестерину, АЛТ, АСТ, загального білірубіну, тимолову пробу (показники благополуччя печінки), також зробити аналіз сечі (чи немає, часом, білка) та електрокардіограму. Поки що припустимо, що білка в сечі немає, але в крові дещо підвищені рівні АЛТ, АСТ та холестерину (він формується з вуглеводів та жирних компонентів крові), білірубін та тимолова проба в межах норми, на електрокардіограмі зареєструвались дифузні зміни в серцевому м’язі та ознаки початкової гіпертрофії лівого шлуночка.
ВАМ МОЖНА ІСТИ:
- Борщ на бульйоні з помідорами чи томатним соком, капустою, квасолею, солодким перцем. Домовленість така: ніяких картоплі, буряків, моркви у стравах. Якщо Ви любите картоплю, можна її деколи покласти, але дуже дрібно порізати та добре промити від крохмалю.
- Капусняк на бульйоні з вівсянкою чи пшоном.
- Розсольник з не шліфованим та «диким» рисом.
- Рибна чи грибна юшки. Все без коренеплодів. Перші страви повинні бути не гострими, щоб не посилювався апетит.
- Холодець.
- Хліб до цих страв вибирайте за етикеткою: серед різних чорних буханок беріть той, де менше вуглеводів, а більше білка (це хліб з муки грубого помолу).
 
Другі страви:
 -Фарширований м’ясом (грибами) та гречкою перець; можна з нешліфованим рисом, щоб з вітамінами, а не пустими вуглеводами. Ще у фарш добре покласти нарізаний болгарський перець (в ньому найбільше аскорбінової кислоти), щоб перцю було багато, а крупи менше. Робіть заготовки перцю на зиму у морозилці. Якщо перець спекти, з нього можна обдерти тонку шкірку і використовувати як гарнір до м’ясних чи рибних страв.
-Голубці. Підливка з томатного соку чи перемелених блендером помідорів (не з кетчупу, не з соусу!)
-Гарніри з круп (перевагу надайте гречаній крупі) та овочів, що ростуть над землею ( товчені гарбуз, горох, квасоля, печені перці, баклажани, кабачки, гарбузова каша. Якщо пюре з картоплі, то з подрібненої та промитої від крохмалю, з додаванням гарбуза чи кабачка). Багато салату і мало крупи чи пюре.
-Салати свіжі з нерафінованою рапсовою чи льняною оліями (майонез можна тільки домашній, бо заводський готують з крохмалю) , або овочі, припущені на воді (не смажені!) з додаванням вершкового масла чи нерафінованої олії після зняття з вогню
- варені квасоля, стручки з часнику чи цибулі, гарбуз, баклажан, перець. Смажити на олії не можна, бо у всіх рослинних масел низька температура кипіння. Повільно закипає сало, поки закипить, страва вже готова. Залишки смаженого жиру не потрібні, тому страву викладайте на щільні серветки. Ніяких маргаринів! Масло тільки домашнє або куповане, 82% жиру, без рослинних додатків.
-М’ясо(шинка, домашня ковбаса, кров’янка, язик, тушкована підливка, печінка). Найкраще - стейк, шашлик, фрикадельки, адже при приготувані таких страв використовують достатньо високу температуру не довго, що зберігає цінність м’яса. -Запечена у духовці чи тушкована риба.
-Овочі,що ростуть над землею, та кислі фрукти (крім банана, хурми та винограда), сезонні ягоди не обмежувати, вони мають низький глікемічний індекс (здатність підвищувати глюкозу крові), кавуни ( в них багато води, цукор виводиться з нею).
-Можна з’їдати на день шматочок сала завбільшки з сірникову коробку з надземними овочами та чорним хлібом з муки грубого помолу.
- 1-2-3 яйця з рідким жовтком або легкий омлет з тертим гарбузом, кабачком, перцями, помідорами, петрушкою, кропом.
-У молочних продуктах є молочні цукор, жир та білок. При приготуванні сиру молочний цукор переходить у сироватку. Молочний жир можна зібрати, адже він відомий як найпотужніший ініціатор атеросклерозу. Отже, вершки, незбирані молоко та кисляк, тверді сири краще замінити невеликою кількістю нежирного домашнього сиру.
-Сіль обмежуйте. Можна квашені овочі, солоні оселедці з несолоним гарніром. Замість солі – ароматні трави та корінці: зерна кропу, всі види перцю, мелені карі, лавровий лист, корінь петрушки, майоран, тім’ян, розмарин, гвоздика. Ви будете здивовані, наскільки це смачно!
 
Солодощі: Тричі на день не треба, але деколи можна млинець з м’ясом, грибами або нежирним творогом та з кислими фруктами, ікрою чи рибою, домашнім гірким шоколадом( зваріть шоколад з какао,масла,горіхів). В тісті для млинців багато яєць, отже, воно подібне до омлету, а мука краще житня, вівсяна, кукурудзяна, гречана – у супермаркетах великий вибір. Колір тіста буде іншим, а смак більш оригінальним. Шоколад чорний з лісовими горіхами чи мигдалем. Перевагу надавайте шоколаду, де менше вуглеводів, а більше жиру – масла какао. Просто порівняйте різні шоколадки на полиці магазину. Карамельки, варення, мед – у прикуску, але не забувайтесь!
 
Напої
 Свіжі соки з апельсинів, гарбуза, грейпфрута. У серпні та вересні 2-3 тижні готуйте 1-2-3 склянки соку з капусти, старих огірків, кабачка, солодкого перцю і випивайте до 15-ої години.
Чаї зелені, з шипшини, каркаде, цикорію, стевії, м’яти.
Спробуйте у компот з сухофруктів кинути лимон і м’яту та не додавати цукор – такий напій чудово заспокоює спрагу влітку.
 
Вина вживайте червоні, розбавлені водою до 7 градусів – після нормалізації рівня глюкози. Звикніть до сухих вин.
 
Не можна забувати, що апетит та голод – це різні речі. Апетит – це пошуки насолоди, тому спробуйте його підмінити іншим кайфом або відволіктись. Сподіваюсь, Вам стануть у пригоді ще декілька моїх порад.
 1)Порадьтесь з лікарем щодо того, який Вам потрібен полівітамінний комплекс, щоб Ви не шукали в їжі те, чого Вам не вистачає.
2)Загальна кількість їжі повинна зменшитись як мінімум на третину. До їди або замість їди добре випити склянку немінеральної води, з’їсти трохи чорного хліба, листочок капусти, щоб трохи вгамувати голод і заповнити шлунок.
3) Обов’язково снідати, не допускати сильного голоду, бо пізніше Ви з’їсте набагато більше; добре, повільно пережовуйте, контролюйте ковтання, не поспішайте.
4) Не їжте перед телевізором. Не сидить після їди за столом, зробіть зусилля та займіться чим-небудь відразу після іди (пам’ятайте про підміну насолод!)
5) Уникайте стресів та недосипання: поповнення сил після них вимагає вуглеводної їжі. Та й шкода тоді себе, хочеться розслабитись з улюбленою стравою, особливо увечорі, коли метаболізм сповільнюється і активізуються процеси накопичення. Треба кожні 3-4 години з’їдати щось корисне: листочок капусти, помідори чи яблучко, шматок вареного м’яса з чорним хлібом, жменьку сирих горішків (доведено, що введення в щоденний раціон мигдалю чи лісових горішків сприяє покращенню використання глюкози клітинами), випити склянку настою з шипшини, зелений чай.
6) Щоб не хотілось з’їсти багато, почистіть зуби після невеликої порції і більше не їжте, швидко приберіть посуд.
7) Газовані напої та мінеральна вода посилюють апетит і спрагу, краще виключіть їх з раціону.
8) Не робіть запасів улюблених десертів. Добре, якщо Вас підтримає сім’я, - теж відмовиться від непотрібного «добренького». Але горіхи, насіння, сухофрукти, чорний шоколад нехай залишаються. Ще важко відмовитись від плантацій картоплі. Для цього треба вірно визначити пріоритети, проявити байдужість до думки сусідів, потреб дітей…
9) Про дітей. У світі проблема діабету переслідує цілі сім’ї через сталі традиції харчування і, звісно, спадкову схильність, уподобання… Взагалі це проблема педіатрична - тістечка, варенички, цукерки, картопельку всі діти обожнюють, а пізніше просто звикають до ласощів, шукають нових насолод на столі. Навчіть дітей не повторювати Ваших помилок вже зараз. Якщо в сім’ї існує проблема цукрового діабету другого типу, деякі продукти просто треба виключити зі свого життя, замінити іншими.
10) Таблетки для зниження цукру викликають зниження рівня глюкози крові, що потребує додаткового вживання вуглеводів. Це замкнуте порочне коло хвороби. А Ваша мета – покращити показники крові. Іноді для цього треба не тільки жити з мінімумом вуглеводів, а навіть обстежити стан печінки та підтримати її при потребі. Поговоріть про це з Вашим лікарем.
11) Намагайтесь виховати в собі раціональну харчову поведінку, адже мова йде не про тимчасову дієту, а про стиль харчування як компонент способу життя, який забезпечить Вам здорове довголіття.
12) Система легких вправ систематично, в визначений час, помірно, до легкої задишки : комплекс простих вправ для шиї, рук, ніг, спини, а найкраще – танці, аеробіка чи фітнес вдома перед DVD або у тренажерній залі. Більшість людей не займається гімнастикою тому, що це нудне заняття, на нього шкода часу. А танці – це музика, рух, спілкування, емоції, це – життя. Інтенсивність навантажень на першому етапі занять повинна бути мінімальною. Деколи чутливість клітин до інсуліну покращується тільки завдяки введенню у розклад дня швидкої ходи протягом 20 хвилин.
І не забувайте доповідати лікарю про свої успіхи.
 
Здоров’я, перемог, 5,5 !
 
лікар Вихованець Світлана Анатоліївна
Категорія: Мої статті | Додав: gastroenterologia (16.07.2011)
Переглядів: 416 | Теги: рецепты блюд, прилуки, диабет, медичні послуги, лечение в прилуках, Дієта, похудение, гастроентеролог, Медицинские услуги, диета | Рейтинг: 1.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Форма входу

Категорії розділу

Пошук

Наше опитування

Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 16

Друзі сайту

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0