Субота, 04.05.2024, 18:19 | Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід
RSS

амбулаторія ГАСТРОЕНТЕРОЛОГІЯ

Каталог статей

Головна » Статті » Мої статті

ВАГІТНІСТЬ, ВАГА ТА ГІПЕРАЦИДНИЙ ГАСТРИТ: ЯК УНИКНУТИ ГЕСТОЗУ

ВАГІТНІСТЬ, ВАГА ТА  ГІПЕРАЦИДНИЙ ГАСТРИТ: ЯК  УНИКНУТИ  ГЕСТОЗУ

                                                                                             (для Ю.)

Існує спостереження, що жінки деяких африканських народів не страждають целюлітом завдяки тому, що виношують та вигодовують дітей в умовах голоду та виснажливої фізичної праці.  Дитина використовує ресурси матері, часом позбавляючи її не тільки пишних форм, але й здоров’я, особливо це стосується кісток та зубів. Але немає лиха без щастя, і випадки надлишкової ваги матері, цукрового діабету 2-го типу, гіпертонії, наслідком яких являються прееклампсія та еклампсія під час вагітності – рідкість в бідних африканських країнах.

Для успішної вагітності є декілька правил: позитивний настрій, помірна фізична активність  та збалансоване харчування. Та питання харчування здебільшого стосується жінок з надлишкової вагою. На запитання «що ви любите їсти?» переважна більшість моїх пацієнток з надлишковою вагою відповідають так: «їм усе», або «що є», або «нічого ТАКОГО не їм», або «їм усе, тільки не їм після 18-ї години», або «на дієті, не їм смаженого, жирного і картоплі», або «на кашах». Кожна з цих відповідей є наслідком небезпечної пропаганди, що її проводять різноманітні ЗМІ, виробники харчових добавок та, навіть, фармкомпанії. Приклад таких безпідставних стверджень – боротьба з холестерином наприкінці 20-го століття. Тоді проводились кампанії проти вживання яєць, жирних страв, наприклад, сала, жирного м’яса, пропагувались рафіновані олії та маргарини як продукти, що не містять холестерину. Згодом з’ясувалось, що «поганий» холестерин не поступає в організм з жирами, а утворюється в печінці з висококалорійних вуглеводних продуктів, а саме: при надлишковому вживанні картоплі, варених буряка та моркви, промислових майонезів та кетчупів, печива, вафель та цукерок, а також при звичці гарно вечеряти.  Та, як кажуть, «осад залишився», і читачки яскравих жіночих журналів надалі запевняють, що нічого зайвого вони не їдять, тільки «трохи вінегрету та твердий сир до чаю»…      

Деякі страви, яких варто уникати вагітній, спробую проілюструвати картинами Євгенії Гапчинської:      

                   

                       Вироби з борошна вищого гатунку

           Cалати з магазинним майонезом(з домашнім – можна!)

Цукерки з помадною начинкою, тістечка (краще – чорний шоколад!)

                                             Ковбаси

Консервовані з оцтом овочі, велика кількість солодких фруктово-ягідних мармеладі, алкогольні напої (це сприяє розвитку алергії у Вас і Вашої дитини)

       Картопля або інші варені коренеплоди, особливо на вечерю

Над питанням медикаментозної профілактики гестозів важко працюють  акушери-гінекологи та фармацевти-науковці, адже препарати повинні бути безпечними для матері та плоду  протягом усієї вагітності та не мати віддалених негативних наслідків. Сама жінка може налаштуватись на успішну вагітність, час від часу заповнювати холодильник ягодами, зеленню та яйцями, гуляти на свіжому повітрі. Гарно, якщо Ви попрацювали над зниженням ваги до вагітності, та якщо ні, а так зазвичай і буває в житті, використаєте ці чудові 9 місяців для власного оздоровлення і виношування здорової дитини. При наявності надлишкової ваги та гіперацидного гастриту – а це два брати-близнюки, один без одного не можуть – бажано чітко дотримуватись певних принципів:

  1. Спостереження акушер-гінекологом. Лікар зазвичай складає графік Ваших візитів. Раджу не пропускати контрольні огляди, навіть якщо Ваше самопочуття задовільне, часом окремі тривожні симптоми залишаються непомітними для вагітної, але очевидні для спеціаліста. Серед них, зокрема, поява набряків, підвищення артеріального тиску.

  2. Моніторинг зміни ваги, вимірювання тиску 2 рази на день. Є таке поняття як щоденник вагітності – він принесе приємні хвилини щастя і спогадів через декілька років, а поки що слугуватиме нотатником: записуйте зміну ваги й рівень тиску, свої відчуття, зміни настрою, корисні поради, що будете чути звідусіль (щоб уточнити їх корисність у лікаря).

  3. < >

    3-4-х разове харчування: 1 основний прийом їжі (сніданок або обід) та 3 перекуси (2-й сніданок, підвечірок,вечеря) або 2-а основні прийоми їжі (сніданок та обід) та 2-а перекуси (підвечірок та вечеря); погодинний режим харчування, прийом їжі малими порціями та не поспішаючи.

  4. М’ясні страви: суп з фрикадельками (м’ясо з короткою термічною обробкою), варений язик, печінковий паштет, підмариноване (в мінеральній воді або лимонному соці) та запечене («великоднє» або шашлик) м’ясо;

    рибні страви: запечена жирна морська риба, ікра, печінка тріски, морепродукти;

    страви з яєць: варені яйця з рідким жовтком 1-2\добу, м’який омлет з вершковим маслом, млинці з м’ясною начинкою, підсушені домашні бісквіти;

    страви з домашнього нежирного сиру та нежирного молока: сирні запіканки, гомбовці, домашні йогурти та морозиво, молочні коктейлі, молочні каші.

    Якщо Ви вегетаріанка, знайте, що для розвитку плода необхідний тваринний білок, що містить незамінні амінокислоти. Тому на час вагітності та грудного вигодовування заради Вашої дитини перегляньте концепцію харчування. Не забувайте, що вегетаріанство – це  Ваш свідомий вибір. Його ще не зробив Ваш малюк.

  5. У будь-який гарнір чи солодку страву додавати сухе молоко (як джерело концентрованого молочного білка та кальцію) або протеїнову суміш для культуристів (тільки не гейнер – в ньому зайві вуглеводи!) – декілька столових ложок. Гарніри використовувати в першій половині дня: максимум – на сніданок, мінімум – на обід. Всього 2-4 столових ложок гарніру на добу. Надавати перевагу гречці, дрібно нарізаній та відмитій від крохмалю картоплі, нешліфованому рису, макаронам з твердих сортів пшениці, пшону, вівсянці (пшоно та вівсянка часом викликають печію, якщо приготовані без молока).

  6. Для забеспечення омега-3 жирними кислотами: жирна морська риба або печінка тріскищодня + декілька сирих горішків + подрібнене насіння льону додаватиу страви протягом усієї вагітності. Для заправки салатів використовувати нерафіновану олію або суміш лляної, маслинової, гарбузової та соняшникової олій.

  7. Не забувати про сезонні ягоди, зелень, капусту, фрукти – як додаток до білкових страв.

  8. Варіанти другого сніданку, підвечірку та вечері: кефір; яйце з рідким жовтком + салат з капусти + тонка скибка чорного хліба; печінка тріски + скибка чорного хліба + сире або запечене яблуко (ягоди); сирна запіканка; салат з м’яса, пекінської капусти, чорних сухариків та олії або домашнього майонезу; вимочений у молоці жирний оселедець + картоплина в «мундирі»; деколи використовувати чай або каву, що заварені в молоці,– замість прийому їжі.

  9. Напої: чаї та натуральна кава заварені в молоці, морси з малини, смородини, журавлини та калини, узвари з додаванням м’яти та лимона без цукру, гарбати, у тому числі імбірні. Напої повинні бути неконцентровані, щоб запобігти алергізації матері та плода, в невеликих разових кількостях, (100-150 мл). Але основний об’єм рідини випивайте в першій половині дня, щоб не вставати пісяти вночі.

     

Ваш лікар буде Вам радити здавати такі аналізи: розгорнутий аналіз крові, д-дімер, коагулограма, фракції ліпопротеїдів, сечовина, креатинін, ПТІ, час згортання, загальний аналіз сечі, а також, можливо, інші. Акушери-гінекологи знають також, як запобігти гестозам за допомогою ліків, обов’язково їх приймайте за графіком. Зазвичай це:

 

  • КУРАНТІЛ-Н: по 1 т. 3 рази на день після їди в 14-й, 20-й та 30-й тиждень (або ВЕССЕЛ-ДУЕ-Ф по 1 капсулі 2 рази на день після їди у ті ж строки). Це необхідні препарати для покращення мікроциркуляції в нирках. Вони більш безпечні, ніж аспірин, особливо в пізні строки вагітності, коли важливо не допустити крововтрату під час пологів. Також ці препарати менше впливають на слизові шлунково-кишкового тракту.

  • ХОФІТОЛ: по 2 таблетки 2-3 рази на день за 15 хвилин до їди 20 днів, надалі – КАНЕФРОН по 2 таблетки 3 рази на день за 15 хвилин до їди 20 днів. Послідовний прийом цих препаратів слід починати на початку кожного триместру. Вони покращують стан сечовивідної системи, мають м’яку сечогінну дію, що важливо для профілактики прееклампсії. Хофітол це рослинний препарат, що містить екстракт артишока, додатково має жовчогінні, гепатопротекторні та антиоксидантні властивості, сприяє випорожненню, запобігає утворенню каміння в жовчевому міхурі при вагітності.

  • МАГНЕ-В6: по 2 таблетки 2 рази на день по 14 днів кожного триместру. Цей препарат також призначають дітям при роздратованості, неспокійній поведінці, безсонні. Для вагітних він важливий також як донатор магнію, а це фактор профілактики судом як одного з симптомів гестозу.

  • КАЛЬЦІЙ-Д-3 (КАЛЬЦЕМІН): по 1 таблетці після вечері з 20-го тижня + весь період грудного вигодовування – це мінімальна доза кальцію. Кальцій необхідний для зростання кісток дитини, і, часом, молода мати приносить у жертву свої зуби або волосся. Більші дози кальцію можуть сприяти передчасному надмірному окостенінню кісток голови плода, і це заважатиме проходженню голівки дитини через родові шляхи при пологах. Тому додатковим джерелом кальцію оберіть скумбрію, нежирний селянський сир, додавайте сухе молоко в молочні страви.

     

Якщо певні продукти чи прийом ліків викликають у Вас печію, здуття чи неінтенсивні минаючі болі в верхній половині живота, не запивайте їду відразу склянкою рідини, тільки згодом, через 1 годину, коли їжа вже евакуювалась зі шлунка в кишківник. Також не лягайте в ліжко, особливо, на правий бік, відразу після їжі. Безпечний препарат для приборкання печії – ГЕВІСКОН по 1 чайній ложці після їди, при здутті та печії – це ПЕПСАН по 1 таблетці після їди, якщо виникло тільки здуття – ЕСПУМІЗАН по 2-3 драже з рослинними стравами під час їди. Та якщо Ви будете обмежувати себе задля оптимальної власної ваги та ваги майбутньої дитини, ці диспептичні явища Вас не турбуватимуть.

Часом звичні страви та напої, що Ви добре переносили раніше, під час вагітності сприймаються інакше, викликають дискомфорт або нудоту. Таке виникає у жінок, що звикли їсти багато, нерозбірливо, похапцем. Харчуйтесь інтуїтивно і мінімально, і, повірте, все буде добре.

Корисні речі для вагітних – вони тут – у картинах Євгенії Гапчинської:

                                               Медитація

                            Приємні недалекі подорожі

                                    Регулярні випорожнення

         Короткий (10-ти хвилинний) відпочинок у негарячій воді

                                                 Шопінг

                                          Позитивні емоції

                                 Відпочинок на свіжому повітрі

Масаж ніг

 

Світлана Вихованець,

    амбулаторія «Гастроентерологія», м. Прилуки,                     12.04.15

 

 

 

 

 

Категорія: Мої статті | Додав: gastroenterologia (13.04.2015) | Автор: Вихованець Світлана Анатоліївна E W
Переглядів: 454 | Теги: гастроентерологія, Вагітність, Дієта | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Форма входу

Категорії розділу

Пошук

Наше опитування

Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 16

Друзі сайту

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0